czwartek, 7 lutego 2008

Jak rippować kasety do mp3?

Na potrzeby forum mHouse wypociłem następujący mały art. Dalsza dyskusja (wymagana rejestracja konta) tu:
temat na mHouse

AUDACITY

[...]
Potrzebujemy mieć:
- odtwarzacz (walkman, deck itp.)
- odpowiedni kabel, którym połączymy nasz odtwarzacz z wejściem line-in w komputerze (zwykle ma zieloną obwódkę); zwykle jest to mały jack (do kompa) i druga końcówka taka jak w waszym odtwarzaczu (w przypadku walkmana będzie to wyjście słuchawkowe);
- ja stosuję darmowy, polski program Audacity (nie ma problemu z pobraniem go z netu), ale może być inny program potrafiący "przechwytywać dźwięk", lub kombajn typu Cubase itp. Audacity ma tę zaletę, że jest polski, prosty, mały i nieskomplikowany.


Przygotowanie programu
Po ściągnięciu i zainstalowaniu Audacity pierwszą czynnością jest wskazanie programowi biblioteki lame_enc.dll na naszym komputerze. Ja mam wersję 3.97 - pewnie są nowsze. Program dobrze się sprawował na starszych. Bibliotekę tę znajdziemy np. w katalogu WinAmp, Nero i w innych programach (np. CD-Ex itp.).

A więc: W programie wybieramy Edytuj -> Ustawienia... a w nowym oknie wybieramy Formaty plików - Znajdź bibliotekę - i wskazujemy lokalizację biblioteki lame_enc.dll na naszym dysku.

W tym samym oknie możemy ustalić także kbps dla mp3. Dość ważne przy rippowaniu nagrań stereo jest też ustalić by rippowany dźwięk był także stereo. Edytuj - Ustawienia... i Audio I/O i tu przy Nagrywanie z menu rozwijalnego wybieramy Kanały np. 2 (stereo).

Możemy dźwięk rippować do mp3, ogg lub wav. Myślę, że to wystarczające jak na skromne potrzeby.

Teraz wracamy do okna głównego. Jest tam takie menu rozwijalne gdzie są pozycje: Linia telefoniczna, Mikrofon itd. Nas interesuje przede wszystkim Stereo Mix.


Bilansowanie poziomu głośności
1. Podpinamy nasz odtwarzacz (walkman, deck itp.) do gniazda line-in i włączamy kasetę.
2. Wciskamy przycisk Nagrywanie (czerwona kropka) w Audacity. Powinien pokazać nam się wykres rejestrowanego dźwięku. Przy pomocy suwaków koło głośniczka i mikrofonu zwiększamy/zmniejszamy aż wykres będzie wyraźny (czyli nie za mały i bez prostokątów - dźwięk przesterowany). Jeśli dźwięk jest cały czas przesterowany, to sprawdźmy czy nie mamy rozkręconego poziomu głośności na voll w odtwarzaczu. Jeśli tak, to ściszmy trochę.
3. Odsłuchajmy próbki w Audacity - przy nagraniach z kasety zawsze nagra nam się niestety szum (większy lub mniejszy).


Nagrywanie właściwe
Ustawmy sobie na kasecie miejsce od którego chcemy nagrywać i... do dzieła. Wciskamy Nagrywanie/czerwoną kropkę/ i czekamy aż skończy się to co chcemy zrippować. Po zarejestrowaniu interesującej nas próbki/kawałka, całego materiału/ - Możemy go pociąć na kawałki lub w całości zrippować do mp3, ogg lub wav. Plik - i wybieramy jedno z Eksportuj jako (wav, mp3, ogg). Domyślicie się już pewnie sami co dalej.
Jeśli będziemy chcieli wyjść z programu, lub np. wrócić do zrippowanego materiału potem (np. pobawić się efektami) program zaproponuje nam zapisanie projektu w postaci pliku .aup. Format ten zżera sporo miejsca na dysku (podobnie jak wav, bo i ma podobną charakterystykę).

Sposób ten nie jest najlepszy. Słyszałem rippowane materiały z nośników anologowych, które ludzie potrafili odpowiednio odszumić, nadać lepszą dynamikę itp. Audacity oferuje jedynie podstawowe funkcje odszumiania, a także korekcję, jednak - mi się nie udało osiągnąć super jakości na tym, więc zwykle zostawiałem tak jak jest.


Przydatne linki:
download Audacity
biblioteka MP3 encoding library, v. 3.93.1.0 (lame_enc.dll)
Porady Toma - basic
Dział na mHouse o nagrywaniu (wymagana rejestracja konta)

W razie jakichś pytań dotyczących Audacity postaram się odpowiedzieć na ile umiem. Dawniej stosowałem Nuendo VST, świetny wszystko-mający program, ale jednak program typu kombajn, a do naszych celów wystarczy Audacity (lub podobny mały program)

ps. zdaję sobie, że nie opisałem takich działań jak np. pocięcie na poszczególne piosenki całej strony zrippowanej kasety itp. Ale jeśli będzie to dla kogoś problemem to do tematu wrócę. Przy okazji zapraszam do opisywania innych metod stosowanych przez Was.

Brak komentarzy: